District People

Brittney Abderrazzaq

Special Education Teacher

James Adams

English Teacher

Thomas Adams

Language Arts Teacher

Claudia Allain

Teacher

Nicole Allain

Teacher

Cara Allison

BRYT ABA I/A

Jillien Anderson

First Grade Teacher

Elena Arciprete

English Teacher

Maura Arcoite

Instructional Assistant

Taylor Arthaud

Special Education Teacher

Elaine Astrella

SPED IA

Kimberly Austin

Math Paraprofessional

Marcus Backlin

Athletics Trainor

Jenna Bailey

Teacher - Art

Tammy Bailey

Teacher

Todd Bailey

Custodian

Virginia Bailey

Fine Arts/Band Teacher

Karen Ballway

Science Teacher

Melinda Barbour

Teacher - Grade 4

Erin Baron

Teacher

Katie Barrera

ELL Paraprofessional

Krystal Barrera

ELL Paraprofessional

Maria Barrett

Title 1 Paraprofessional

Nick Bartlett

Physical Education

John Bastien

Teacher

Alison Bell

Teacher of the Visually Impaired

Vincent Benacchio

History Teacher

Julie Benoit

Teacher - Grade One

Gina Benvenuti

Teacher - Grade 3

Amy Berg

Teacher - Science

Erik Berg

Science Teacher

Jeffrey Berg

Science Teacher

Megan Berg

Social Worker

Stacy Bergeron

Reading Specialist

Jason Bergman

Tech Ed Teacher

Karyn Berkowicz

IS & Technical Support

Maria Berrios

Science Teacher

Brenda Bessette

Administrative Assistant to the Guidance Office

Kendra Beveridge

School Counselor

Gayla Bieksha

Teacher - Art

Scott Blackwood

Social Studies Teacher

Kayla Bond

Teacher

Erin Boulet

Kindergarten Teacher

Susan Boutot

IS & Technical Support

Eric Bouvier

Director of Technology

April Bouzan

Guidance

Carol Bowes

Teacher - Grade 5

Patricia Brosnihan

Speech Pathologist

Steve Brutus

Guidance Counselor

Jessica Burbank

Teacher - Grade 4

Kyla Burch

Teacher

Erika Bushe

Teacher

Joyce Bylund

Teacher

Kimberley Capaldi

Instructional Assistant

Michelle Caplette

Teacher - Grade 3

Matthew Carlson

Auburn Middle School - Assistant Principal

Lisa Carpenter

Administrative Assistant to the Assistant Principal

Kristina Caruso

Teacher - Music

Rich Case

Custodian

Andrew Caswell

Teacher

Stephany Cavanaugh

Literacy IA

Kathy Chalupka

Teacher - Grade 3

Elizabeth Chamberland

Assistant Superintendent

Debra Charbonneau

Administrative Assistant

Allison Chery

Teacher - Kindergarten

Alicia Chestna

Instructional Assistant

Susan Chianese

Second Grade Teacher

Dawn Ciulla

Instructional Assistant 1:1

Jessica Civita

Special Education Teacher, Team Chair

Alissa Clancy

Literacy Teacher

Randy Clapper

Custodian

James Clark

Teacher

Amy Coccio

First Grade Teacher

Christina Cody

Teacher - Grade 4

Glorimar Colon-Nazario

Math Paraprofessional

Nicoleta Comoli

Cafeteria

Kelly Connerton

Teacher - Grade 5

Tara Connor

First Grade Teacher

Beth Cooksey

Teacher

Patricia Cormack

Physical Therapist

Jeff Cormier

Social Studies Teacher

Carrie Courteau

Instructional Assistant

Daniel Creamer

Foreign Language Teacher

Joel Creelman

Custodian

Sondra Crompton

Paraprofessional

Brittany Cronin

R.I.S.E. Teacher

Jei Cruz

Administrative Assistant to the Principal

David Cutler

Social Studies Teacher

Luis Da Rosa

Long Term Sub

Haley Daigneault

Second Grade Teacher

Nancy Dano

Bank Teller

Tawnya Davenport

Paraprofessional

Brian Davis

Athletics Director

Susan DeGaetano

Teacher

Elizabeth Dehal

Teacher

Hans DeKlerk

Math Teacher

Daniel Delongchamp

Auburn High School - Principal

Alison DeLuca

Special Education Teacher

Elizabeth DeRobbio

Second Grade Teacher

Gregg Desto

Auburn Middle School - Principal

Kristie Deyoe

Guidance Counselor

Melissa Diguette

Science Teacher

Jennifer DiMeglio

Teacher - Grade 5

Eileen Donahue

Auburn High School - Assistant Principal

Edward Donnellan

Custodian

Christine Dowd

Title One Literacy Para

Kathleen Dowd

Paraprofessional

Thomas Downer

Custodian

Tom Downer

Custodian

Kylie Dubey

IA Literacy

Patrick Dufour

English Teacher

Matthew DuHamel

Custodian

Steven DuHamel, Jr.

Head Custodian

Elizabeth Dumais

Foreign Language Teacher

Nicole Dunn

Teacher - Grade Two

Sean Dunn

Teacher

Bethany Dunton

Librarian

Melissa Dupuis

Teacher

Kate Durgin

Nurse

Brady Dyer

Teacher - Grade 5

Wendy Dzieman

Teacher

Heather Dziembowski

Paraprofessional

Crystal Eager

Kindergarten Instructional Assistant

George Eisenhauer

Music Teacher

Maureen Elliott

Technology Support Assistant

David Ells

Custodian

Ariella Emmanuel

School Social Worker

Samantha Englehart

School Counselor

Ashley Fagan

Math Teacher

Joseph Fahey

Facilities Director

Lisa Fahey

Instructional Assistant 1:1

Debra Falkengren

Cafeteria

Ann Fancy

Cafe Manager

Susan Faneuff

Instructional Assistant

Tara Fanning

Kindergarten Instructional Assistant

Sherri Fay

Instructional Assistant

Rachel Fenstermaker

Special Education Teacher

Dawn Fenuccio

Teacher - Reading

Karyn Ferdella

Foreign Language Teacher

Zachary Finne

Math Paraprofessional

Lucy Fitzgerald

Instructional Assistant

Kate Flynn

Administrative Assistant to Director of Pupil Services

Stephanie Fontaine

Teacher - Grade 5

Kristin Forgues

Teacher - Grade 5

Cora Franson

Food Service

Catherine Frazier

Paraprofessional

Nicole Freniere

Special Education Teacher

Katelyn Frigon

Teacher - Grade 4

Teresa Fritze

Teacher

Jayne Gaboriault

Inclusion Instructional Assistant

Colleen Gagne

Teacher - Grade 4

Paula Gagnon

SPED IA

Elsie Garcia

Administrative Assistant

Maria Garrow

Teacher - Music

Donna Gates

Special Education Teacher

Leah Gauthier

District Lead Nurse

Megan Gauvin

Teacher

Joseph Gencarelli

Title 1 Paraprofessional

Christine Giamei

Teacher - Grade One

Toni-Marie Gillette-Sylvester

Kindergarten Instructional Assistant

James Gonyea

Custodian

Keith Goodier

BRYT Teacher

Maura Goulet

Secretary

Robin Grady

Kindergarten IA

Karin Graves

Adjustment Counselor

Amanda Green

Teacher - Physical Education

Joseph Green

8th Grade Math

Marjory Gribbons

Physical Education Teacher

Doreen Guittarr

Teacher - Grade Two

Brian Gunderman

Custodian

James Guy

Custodian

Russell Gwyther

Custodian

Jillian Hakins

Teacher - Preschool

Emma Hale

2:1 Instructional Assistant

Mary Hamilton

Paraprofessional

Casey Handfield

Superintendent

Erin Hannon

Paraprofessional

Jessica Harrington

Vice Chairperson, School Committee

Danielle Hastings

Literacy IA

Mark Hauver

Teacher

Lisa Healey

Math Teacher

Donna Heidemann

Social Studies Teacher

Sabrina Heiniluoma

Secretary

Tava Hoag

LTS Literacy IA

Gail Holloway

Member, School Committee

Paula Huggard

Kindergarten IA

Susan Hughes

Long Term Sub

Sherri-Ann Hughes-Watson

Guidance Counselor

Susan Hynes

Paraprofessional

Heidi Ignachuck

Cafeteria

Ashley Isgro

Social Studies Teacher

Mandy Jarominski

Paraprofessional

Elizabeth Jarvis

Speech/Language Therapist

Tess Jarvis

Guidance Counselor

Alison Jenness

Physical Education Teacher

Allison John

Cafeteria

Kelly Johnson

Title One Math Paraprofessional

Mary Johnson

First Grade Teacher

Joyce Jugovic

Kindergarten Instructional Assistant

Paul Kaczynski

Custodian

Jared Kahn

Tech Ed Teacher

Erin Kane

Teacher - Grade 5

Dorothy Kauffman

Member, School Committee

Deirdre Keenan

Teacher - Grade 3

Cheryl Kelly

Teacher - Preschool

Spencer Kennard

Social Studies Teacher

Alexa Kennedy

Teacher

Ashley Kent

Teacher - Grade 5

Melissa Kibbe

Speech

Ester Kim

Speech Language Pathologist, Other Related SPED

Denise King

Custodian

Janice King

Food Service Director

Kaylee Kittredge

Instructional Assistant

Natalie Kline

Food Service

Kristen Koziol

Teacher - Grade 3

Susan Krikorian

Instructional Assistant

Melissa LaBeaume

Social Studies Teacher

Suzanne LaFlash

Paraprofessional

Christopher Lajoie

Tech Ed Teacher

Denise Landry

Secretary

Michael LaPalme

Paraprofessional

Alicia Lapomardo

School Psychologist, School Psychologist K-5

Laura Lavin

Paraprofessional

Laura Layte

Paraprofessional

Natalie Layte

English Teacher

Cassandra Leandro

Paraprofessional

Danielle Leboeuf

7th Grade Science

Kerry LeBreton

Teacher - Technology

Annette Lemerise

District Math Coach

Alisa Lemire

Teacher - Grade Two

Cecile Leufstedt

Assistant to the Director of Food Services

Eric Lindberg

Head Custodian

Karin Loach

Teacher

Rachel Loew

Diagnostic & Eval Staff, Team Chair

Susan Lopez

Swanson Road Intermediate School - Principal

Cara Loughlin

IA/ SWIS Building Sub

Linda Loughlin

Central Office Secretary and Administrative Assistant to the Assistant Superintendent

Kathryn Luby

Math Teacher

Erika Lundy

Teacher - Grade 5

Elizabeth Lynch

Payroll/Business Assistant

Julie MacCormack

Teacher - Grade 5

Kacy Mackin

Instructional Assistant

Jillian Mahan

Paraprofessional

Marie Mahan

Bryn Mawr Elementary School - Principal

Gary Mahlert

Custodian

Vanessa Mahoney

Teacher

Steven Marchand

Network and Systems Administrator

Andrew Martin

English Teacher

Susan Matthews

Paraprofessional, 1:1

Kristin Mayo

School Psychologist

Monique Mazzone

Teacher

Kaitlin McCarthy

English Teacher

Meghan McCrillis

Member, School Committee

Diana McLaughlin

Guidance Counselor

Daniel McMenemy

Custodian

Jennifer McMenemy

Special Education Teacher

Tina McNamara

Instructional Assistant

Shawna McNeeley

Paraprofessional

Jean McPherson

Kindergarten IA

Nicole Mendicino

Kindergarten Teacher

Christine Messier

Kindergarten Instructional Assistant

Diane Meunier

Secretary

Alishia Morales

Title 1 Paraprofessional

Kimberly Moran

Teacher

Kyle Moriarty

Teacher - Physical Education

Lance Morin

Science Teacher

Sharil Morin

Accounts Payable/Business Assistant

Alex Morrow

Teacher - Music

Bonnie Mousseau

Inclusion Instructional Assistant

Corinne Murphy

Teacher - Grade 3

Jeremiah Murphy

Custodian

Margaret Murphy

Literacy Instructional Assistant

Nancy Murphy

Administrative Assistant

Sarah Murphy

Occupational Therapy

Rhonda Murray

Teacher - Grade 3

Collin Myers

Teacher

Debra Nawn

Administrative Assistant to the Athletic/Music Dept.

Vicki Nett

BCBA

Hien Nguyen

Title 1 Paraprofessional

Adrienne Nickerson

Teacher - Grade 4

Andrew Niedzwiecki

Math Teacher

Jamie Nikopoulos

School Counselor

Kristine Nordman

Paraprofessional

Katelyn Nowicki

Special Education Teacher

Jessica O'Brien

ELL Paraprofessional

Sharon O'Connell

Administrative Assistant to the Athletic/Music Dept.

Molly O'Connor

Media/Tech Specialist

Theresa O'Donnell

School Counselor

Wayne Page

Vice Chairperson, School Committee

Amy Paget

Social Studies Teacher

Kerry Palumbo

Teacher

Emily Para

Science Teacher

Karen Paulin

School Psychologist

Alfonso Payne

Substitute Instructional Assistant

Kathryn Perreault

English Teacher

Nicole Peters

Teacher

Lynn Phelan

Health Teacher

Marybeth Philbin

English Teacher

Lisa Pignataro

Teacher

Nicole Pingitore

Science Teacher

Jessica Pitsillides

Swanson Road Intermediate School - Assistant Principal

Michelle Poissant

Cafeteria Manager

Rachel Pollier

Special Education Teacher

Ashley Ponce de Leon

Math Teacher

Amy Popowicz

Cafeteria Assistant

Samantha Pothier

Special Education Teacher

Courtney Power

Teacher

Gregory Pratt

Physical Education Teacher

Bonnie Pulda

Nurse

Jacqueline Quirion

Teacher - Grade 5

Wendy Quirion

Job Coach

Sean Reid

Teacher

Rosemary Reidy

Director of Pupil Services

Paula Reno

Teacher - Grade 4

Theresa Rhodes

Kindergarten IA

Gloria Rivera

Teacher

Jessica Roark

First Grade Teacher

Kelly Robbins

Inclusion Instructional Assistant

Rebecca Rodriguez

Cafeteria

Gina Roseen

Physical Therapist

Michael Roy

Instructional Assistant

Sandra Roy

Paraprofessional

Adam Rundell

Math Teacher

Diane Saad

Reading Specialist

Tracy Sabotka

BRYT Clinician

Amy Sampson

Guidance Counselor

Kristen Sandberg

Kindergarten Teacher

Ariana Savluk

Special Education Teacher

Cheryl Scanlon

Teacher - Grade 3

Melissa Scanlon

Paraprofessional, IA

Mary Scannell

Teacher

Sarah Schofield

Kindergarten Teacher

George Scobie

Chairperson, School Committee

Ann Shane

Teacher - Physical Education

Alison Shankle

Teacher - Reading

Barbara Shea

ELL Tutor

Kimberly Sicurella

Guidance Counselor

Michael Sloan

ELL Paraprofessional

Kathleen Smith

SPED IA

Linda Smith

Paraprofessional

Timothy Soulor

Custodian

Jill Spencer

Teacher - Grade 3

Victoria St. Francis

Literacy IA

Jennifer Stanick

Pakachoag Elementary School - Principal

Michele Starbard

Art Teacher

Nancy Stiling

Teacher

Sandra Sullivan

2:1 Instructional Assistant

Sean Sullivan

Teacher

Shelly Sullivan

Paraprofessional

Eric Swedberg

Foreign Language Teacher

Ceara Sweeney

Literacy IA

Cheryl Szczepanek

Cafeteria

Eileen Tarini

Second Grade Teacher

Heidi Tatum

Math Teacher

Caitlin Thunberg

Special Education Teacher

Matthew Tolman

Custodian

Josue Torres

Custodian

Jo Truong

Nurse

Elizabeth Turnblom

Speech Teacher

Alicia Urquilla

Cafeteria

Carla Van Eck

Kindergarten Teacher

Melissa Vautour

Speech Pathologist

Nicole Vecchio

Foreign Language Teacher

Fiona Vessio

Teacher - Grade 4

Shiloh Vosburg

Team Chairperson

Debra Wall

Paraprofessional

Laura Walsh

Teacher - Preschool

Gregory Walton

Director of Special Education, Co-Team Chairperson, Team Chair ISN

Matthew Watson

Teacher

Craig Watts

English Teacher

Sarah Welch

ELL Paraprofessional

April White

Math Teacher

Emily Wildgrube

6th Grade Science

Ann Williams

Special Education Teacher

Lisa Williams

Teacher - Grade One

Mandy Williams

Administrative Assistant to the Superintendent and Recording Secretary to the School Committee

Cecelia Wirzbicki

Business Manager

Alyssa Wojdag

Music LTS

Amanda Wolanski

Cafeteria Manager

Charity Wong Kam

Special Education Teacher

Lisa Worster

Cafeteria

William Wright

Tech Ed Teacher

Jessica Young

Teacher

Michael Young

Math Teacher

Emily Zaleski

Math Para Professional

Anna Zink

Cafeteria