Faculty and Staff Directory

Brittney Abderrazzaq

Special Education Teacher

James Adams

English Teacher

Thomas Adams

Spanish Teacher

Elena Arciprete

English Teacher

Marcus Backlin

Athletic Trainer

Todd Bailey

Custodian

Virginia Bailey

Band Teacher

Karen Ballway

Science Teacher

Nick Bartlett

Physical Education Teacher

Vincent Benacchio

History Teacher

Erik Berg

Science Teacher

Jeffrey Berg

Science Teacher

Megan Berg

Social Worker

Jason Bergman

TV Production Teacher

Karyn Berkowicz

District-Wide Data Manager

Maria Berrios

Science Teacher

Brenda Bessette

Guidance Secretary

Kendra Beveridge

School Counselor

Scott Blackwood

Social Studies Teacher

Susan Boutot

District-Wide Technology Assistant

Eric Bouvier

Director of Technology – District-Wide

Steve Brutus

Guidance Counselor

Kyla Burch

Special Education Teacher

Lisa Carpenter

Assistant Principal’s Secretary

Jacqueline Cetrone

Instructional Assistant

Randy Clapper

Custodian

Jeff Cormier

Social Studies Teacher

Daniel Creamer

Spanish Teacher

Brittany Cronin

Special Education Teacher

Jessica Cruz

Principal’s Secretary

David Cutler

Social Studies Teacher

Nancy Dano

Bank Teller

Brian Davis

Athletics Director

Hans DeKlerk

Math Teacher

Daniel Delongchamp

Auburn High School - Principal

Alison DeLuca

Special Education Teacher

Melissa Diguette

Science Teacher

Eileen Donahue

Auburn High School - Assistant Principal

Edward Donnellan

Custodian, Night Custodian

Margaret Duffy

Art Teacher

Patrick Dufour

English Teacher

Elizabeth Dumais

French Teacher

Bethany Dunton

Librarian

George Eisenhauer

Music Teacher

Maureen Elliott

District-Wide Technology Support Assistant

Karyn Ferdella

French Teacher

Nicole Freniere

Special Education Teacher

Marjory Gribbons

Physical Education Teacher

James Guy

Custodian

Russell Gwyther

Custodian

Lisa Healey

Math Teacher

Donna Heidemann

Social Studies Teacher

Ashley Isgro

Social Studies Teacher

Elizabeth Jarvis

Speech Therapist

Tess Jarvis

Guidance Counselor

Alison Jenness

Physical Education Teacher

Jared Kahn

Info Tech Teacher

Spencer Kennard

Social Studies Teacher

Denise King

Custodian

Melissa LaBeaume

Social Studies Teacher

Christopher LaJoie

Info Tech Teacher

Natalie Layte

English Teacher

Annette Lemerise

Math Teacher

Eric Lindberg

Head Custodian

Kathryn Luby

Math Teacher

Steven Marchand

District-Wide Network and Systems Administrator

Andrew Martin

English Teacher

Kristin Mayo

School Psychologist

Kaitlin McCarthy

English Teacher

Diana McLaughlin

Guidance Counselor

Daniel McMenemy

Custodian, Night Custodian

Lance Morin

Science Teacher

Andrew Niedzwiecki

Math Teacher

Sharon O'Connell

Athletics/Music Secretary

Amy Paget

Social Studies Teacher

Emily Para

Science Teacher

Kathryn Perreault

English Teacher

Lynn Phelan

Child Dev Teacher

Marybeth Philbin

English Teacher

Nicole Pingitore

Science Teacher

Ashley Ponce de Leon

Math Teacher

Samantha Pothier

Special Education Teacher

Gregory Pratt

Physical Education Teacher

Wendy Quirion

Job Coach

Kimberly Riley

IA, ABA

Adam Rundell

Math Teacher

Amy Sampson

Guidance Counselor

Eric Swedberg

Spanish Teacher

Heidi Tatum

Math Teacher

Rebecca Thompson

Science Teacher

Matthew Tolman

Custodian

Jo Truong

Nurse

Nicole Vecchio

Spanish Teacher

Shiloh Vosburg

Team Chairperson

Gregory Walton

Director of Special Education, Co-Team Chairperson, Team Chair ISN

Craig Watts

English Teacher

April White

Math Teacher

William Wright

Wood Tech Teacher

Michael Young

Math Teacher